تهران – شهرک غرب
02188070141

چرا افزودنی های بتن

افزودنیهای بتن امکان ساخت بتن بامقاومت وکارایی مورد نیاز, انطباق هرچه بیشتروضعیت اجرا با محاسبات انجام شده سازه وکاهش خطای اجرائی و همچنین امکان دستیابی به ویژه گیهای لازم بتن با توجه به نیاز هر پروژه را فراهم آورده اند.

انواع افزودنی های بتن

از جمله افزودنی ها می توان به (روان کننده ها، فوق روان کننده ها ،کند گیر کننده ها ، تند گیر کننده ها ، چسب بتن ، ضد یخ بتن ، حباب ساز بتن ، آب بندها ، افزودنی های معدنی ، آب بند بتن و … اشاره کرد

بتن و لزوم استفاده از افزودنی های بتن

بتن به صورت تقریبی از سه چهارم سنگدانه ,یک چهارم آب وسیمان تشکیل شده است.
اگر آب مصرفی از کیفیت لازم برخوردار نبوده ودارای ناخالصی باشد ممکن است سبب ایجاد تغییرات در گیرش سیمان و بروز اختلالاتی گردد .
همچنین ناخالصیهای موجود در آب ممکن است روی مقاومت بتن اثر نامطلوب گذاشته و احیانا منجر به ایجاد لکه‌هایی در سطح بتن و حتی زنگ زدن آرماتور شود. درصورت امکان آب مناسب برای آشامیدن بهترین آب برای اختلاط در بتن است.
از آنجایی که به منظور تکمیل فرایند واکنش سیمان با آب مقدار مشخصی آب مورد نیاز است , میزان آب مصرفی درداخل بتن بسیار حائز اهمیت است . در صورتی که این مقدار کمتر از حدلازم باشد، قسمتی از سیمان برای واکنش آب کافی دریافت نکرده و بدون واکنش دادن دربتن باقی می‌ماند. در صورتی که بیش از مقدار مورد نیاز آب به مخلوط بتن اضافه شود، پس از تکمیل واکنش، مقداری آب به صورت آزاد در داخل بتن باقی می‌ماند که پس از گیرش بتن باعث ایجاد پوکی و در نتیجه کاهش مقاومت موردنظر خواهد شد. به همین دلیل به منظور دستیابی به مقاومت بالا به هیچ عنوان نباید از آب اضافی در بتن استفاده نمود.
نسبت آب به سیمان برای انجام واکنش به صورت کامل, حدود ۲۵درصد می باشد که با این مقدار آب مصرفی عملا , بتن فاقد کارایی لازم خواهد بود و در نتیجه در هنگام مصرف بتن در کار گاههای ساختمانی ناچار به افزایش مقدارآب و برهم زدن این نسبت و نهایتا نتایج نا مطلوب ناشی از آن می شوند. میزان آب به قدری موثر بوده که حتی در تعیین نسبت اختلاط بتن پارامتر مقدار رطوبت سنگدانه‌ها نیز قبل از افزودن آب به بتن لحاظ می‌شود.

کاهنده آب بتن (روان کننده وفوق روان کننده بتن)

استفاده ازابر روان کننده ها در ساخت بتن حجیم موجب روانی بالا می شود.هم چنین با استفاده از این روان سازهای بتن پمپ پذیری بالارفته و باعث می شود که استهلاک پمپ بتن پایین بیاید. فوق روان کننده بتن نسبت آب به سیمان را در بتن حجیم کاهش می دهد و مقاومت بتن حجیم را بالا می برد.

این دسته از افزودنی‌ها به سه منظور به کار می‌روند

۱- رسیدن به مقاومتی بالاتر به وسیله کاهش نسبت آب به سیمان

۲- رسیدن به کارایی مشخص با کاهش مقدار سیمان مصرفی و درنتیجه کاهش حرارت هیدراتاسیون در توده بتن.

۳ -سادگی بتن‌ریزی به وسیله افزایش کارایی در قالب‌هایی با آرماتور انبوه و موقعیت‌های غیرقابل دسترسی

ژل های میکروسیلیس

ژل های میکروسیلیس گونه ای دیگر از افزودنیهای بتن هستند این مکمل های بتن باعث کاهش ترک ها و ارتقاء نسبی مقاومت های فشاری، کششی و خمشی در بتن می شود.

استفاده ازژل میکروسیلیکا بهترین روش برای کاهش ترک های پلاستیک و بالا بردن مقاومت های فشاری , کششی و خمشی بتن می شود. ژل میکروسیلیکا علاوه بر کاهش چشمگیر نسبت آب به سیمان از آسیب های ناشی از عدم امکان اجرای سریع کیورینگ لازم طی ساعات اول و پس از آن می کاهد.
مقدار نفوذپذیری در بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیکا بسیار کمتر از بتن بدون مواد افزودنی است. از طرف دیگر عوامل فیزیکی در طول عمر سازها ی بتنی باعث ایجاد نفوذپذیری در سازه های بتنی می شود و در مورد بتن هایی که دارای ژل میکروسیلیکا هستند از آنجایی که کمترین نفوذ پذیری را دارند  اثر این عوامل روی بتن آب بند حاوی ژل میکروسیلیس کمتر است.

کندگیر کننده‌ها

افزودنی‌هایی هستند که زمان گیرش بتن  را به تاخیر می‌اندازند. این مواد در هوای خیلی گرم که زمان گیرش معمولی بتن کوتاه می‌شود و همچنین برای جلوگیری از ایجاد ترک‌ های ناشی از گیرش در  بتن‌ریزی‌ های متوالی مفید می‌باشند.

مواد افزودنی تسریع کننده گیرش بتن
–  تسریع در کسب مقاومت بتن در سن کمتر
–  موارد مصرف آن با رعایت ضوابط بتن ریزی درهوای سرد می باشد
– کاهش  زمان حفاظت موقت
–  افزایش مقاومت سه روزه نسبت به بتن شاهد

فوق روان کننده و کاهنده ممتاز آب بتن / فوق روان کننده بتن /سوپرروان ساز
فوق روان کننده و دیرگیر کننده بتن / فوق روان کننده / دیرگیر کننده بتن
فوق روان کننده با خاصیت زود سخت کنندگی / فوق روان کننده ممتاز خود ویبره
روان کننده و کاهنده آب / بتن ریزیهای حجیم / رنگ نما / ابرروان کننده /کربوکسیلات
روان کننده / دیرگیر کننده بتن / بتن نفوذ ناپذیر / بتن آب بند / اسلامپ بتن / بتن مگر
دیرگیر بتن / روان کننده و کاهنده آب قوی با خاصیت دیرگیری / فونداسیون
روان کننده و کاهنده آب/ بتن حجیم / افزودنی بتن / بتن ریزی / بتن خودمتراکم
ژل میکروسیلیس / ژل سیلیکافیوم / پاورژل / ژل الیافی / مکمل بتن / ژل زودگیربتن الیافی مقاومت بتن / بتون ریزی / گروت / گروت سیمانی / گروت اپوکسی / گروت ریزی / گروت ویژه / خرید گروت / فروش گروت / افزودنی آب بند کننده بتن / واترپروف بتن / هوازای بتن /
افزودنی زود سخت کننده / آببند بتن /آببندی بتن / واتراستاپ / چسب بتن / چسب کاشی/
ضد یخ بدون کلراید /چسب سرامیک / چسب هبلکس /چسب بلوک / چسب ویژه /چسب آببند
بتن ریزی در هوای سرد / چسب آب بندی /چسب بتون / بتن روان / ترمیم کننده بتن / ترمیم بتن
افزایش روانی بتن / افزایش مقاومت بتن / کاهش نفوذپذیری / افزایش دوام بتن / گیرش بتن