۱۲
اردیبهشت

الیاف جایگزین میلگرد در بتن

الیاف جایگزین میلگرد,الیاف شیشه بتن,الیاف Mex,بتن با الیاف,انواع بتن الیافی

الیاف جایگزین میلگرد در بتن چیست ؟

الیاف جایگزین میلگرد در بتن : به منظور ایجاد شرایط ایده آل ونیز کاهش ضعف شکنندگی و تردی جسم بتن ،درچند دهه اخیر از رشته های نازک و نسبتاً باریک در حجم بتن به طور همگن و درهم پراکنده , استفاده می شود.
(الیاف فلزی , مکس , الیاف پلی پروپیلن , الیاف شیشه , پلی اتیلن , فولاد , آزبست و یا نایلون , الیاف پلاستیکی و…) که در این نوشته به بررسی ویژگیهای الیاف فلزی می پردازیم :

مزایای استفاده از الیاف فولادی در بتن

۱- مقاومت خمشی : الیاف فولادی مقاومت خمشی بتن را چندین برابر افزایش میدهد و بتن را در مقابل ترک خوردگی محافظت می نماید.

۲- مقاومت برشی : استفاده از الیاف فلزی امکان حذف خاموت به عنوان آرماتور برش را فراهم میسازد وباعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در استفاده از فولاد میشود.

۳- مقاومت و ترک خوردگی : با شروع ترک خوردگی ، الیاف فلزی نقش خود را در دوختن ترک و محدودکردن اندازه ترکهای بتن بازی کرده واز ادامه ترک خوردگی حتی با ادامه بارگذاری نیز جلوگیری به عمل می آورد.

کاربرد الیاف فولادی در بتن مسلح :

الیاف فولادی رامیتوان به تنهایی ویا همراه بتن آرمه معمولی بکاربرد و موارد کاربرد به شرح زیر است :
– روسازی بتن بزرگراه ها، جاده ها،فرودگاهها
– بلوکها ولوله های بتنی
– گاراژهای پیش ساخته
– فونداسیون
– در ساختمان تونل ها یا معابر معادن به صورت بتن پرتابی
– تثبیت شیبها با بتن پرتابی
– قطعات نسوز
– و…

کاربرد الیاف فولادی در بتن های پرتابی چیست ؟

بتن پرتابی یا بتن پاششی ، روشی است که در آن ؛ خمیر بتن توسط پمپ با سرعت و فشار زیاد به سطح مورد نظر پاشیده میشود. وجود الیاف فولادی دراین عملیات موجب افزایش مقاومت وجذب انرژی در هنگام گسیختگی بتن میشود.
دراین روش با استفاده از الیاف فولادی می توان از آماتورگذاری شبکه ای درمحل های مشکل نظیر شیب های تند و دیوارهای سنگریزه ای خودداری کرد، چرا که آماتورگذاری در چنین مناطقی هم خطرناک است و هم به علت سختی کار، پرهزینه میباشد .

این روش در موارد زیر کاربرد دارد :

– پایدارسازی شیبهای سنگی خطرناک
– تعمیر قسمتهای آسیب دیده پل ها وسدها
– کاربرد در مناطق زلزله خیز
– پوشش لوله های فولادی

هدف از کاربرد الیاف فلزی چیست ؟

جذب انرژی حاصل از بارهای استفاده از الیاف فولادی در بتن به منظور افزایش مقاومت بتن خصوصا مقاومت خمشی بتن وکاهش ترک خوردگی و افزایش قدرت ضربه ای میباشد. همچنین این متریال به علت توزیع همگن در حجم بتن باعث پایدار شدن بتن میشود.