۰۶
بهمن

الیاف بتن چیست ؟

الیاف بتن چیست ؟ | مزایای الیاف در بتن | انواع الیاف بتن

الیاف بتن چیست ؟

بتن از سه عنصر اصلى شن و ماسه و سیمان تشکیل شده است که در آن شن و ماسه طی فرآیند هیدراتاسیون سیمان و پس از تکمیل یک واکنش توسط سیمان به یکدیگر چسبانده می شوند.

از الیاف بتن جهت اتصال بیشتر اجزای تشکیل دهنده بتن و به حداکثر رساندن قدرت چسبانندگی سیمان ، بابکارگیری خاصیت درگیری اجزا باسطوح داخلی بیشتر در بتن استفاده میشود.

به این ترتیب استفاده از الیاف در سیمان موجود ، مزایایی همچون : افزایش مقاومت بتن ، کاهش ترک خوردگی ها درعمق وسطح بتن ، افزایش انعطاف پذیری بتن و قدرت جذب انرژی تحت اثر بارهای ضربه‌ای، موج‌های انفجاری، وضعیت‌ تنش های پیچیده  و مانند آنرا به همراه خواهد داشت.

انواع الیاف بتن درساختار و شکل های مختلف طراحی شده و بر حسب مورد استفاده و نیاز پروژه قابل استفاده می باشند.( ادامه درباره الیاف بتن چیست ؟ )

انواع الیاف مورد استفاده در بتن شامل الیاف فلزی بتن ، انواع الیاف ماکروسنتتیک بتن ، الیاف پلی پروپیلن pp ، الیاف شیشه در بتن ، الیاف پلاستیک بتن ، الیاف فورتا در بتن و…

استفاده از الیاف در بتن

استفاده از الیاف در بتن با توزیع یکنواخت و تصادفی علاوه بر افزایش مقاومت ویژه بتن و حصول اطمینان از مقاوم سازی بتن در انواع سازه های بتنی می تواند تاحدود زیادی از هزینه های جاری و سنتی  بکاهد بکارگیری انواع الیاف بتن و استفاده از اختلاط مناسب انواع الیاف بایکدیگر بعنوان الیاف جایگزین میلگرد در بتن این امکان را فراهم می آورد تا درموارد مشخص امکان جایگزینی آرماتور حرارتی با الیاف ویا کاستن از میزان مصرف آرماتور در بتن فراهم شود  وبا جایگزین نمودن بتن الیافی ، سازه بتنی بسیار مقاوم و کم وزن ایجاد نمود که در نهایت به افزایش ضریب اطمینان سازه بتنی و مقاوم سازی بتن منجر خواهدشد.

اجرای بتن الیافی

ازدیگر مزایای استفاده از الیاف بتن با توجه به ماهیت نحوه اجرای الیاف در بتن بالا بردن سرعت اجرای مراحل مختلف پروژه  و نیز کاهش نیروی انسانی لازم بوده و به این ترتیب صرفه جویی در زمان اجرای بتن الیافی علاوه بر کاهش هزینه ها از دیگر مزایای استفاده از الیاف در بتن به شمار می آید.( ادامه درباره الیاف بتن چیست ؟ )

یکی دیگر از موارد کاربرد الیاف در بتن استفاده از بتن الیافی در انواع کف سازی بتنی و کفسازی صنعتی میباشد. که با بکارگیری الیاف کف سازی بتن تقویت شده وافزایش مقاومت فشاری ،  کششی و سایشی بتن امکان بالابردن  دوام و طول عمر کف بتنی برحسب کاربرد مورد نظر فراهم میگردد. استفاده از الیاف بتن کفسازی بسته به مورد کاربرد و مشخصات پروژه میتواند نسبتی از اختلاط الیاف بتن باشد.

مزایای استفاده از الیاف بتن

  • افزایش مقاومت کششی و خمشی و برشی بتن به سبب استفاده از الیاف در بتن
  • حذف میلگرد و آرماتور حرارتی در بتن و جایگزین نمودن الیاف بتن مناسب به عنوان مثال الیاف فولادی بتن یا الیاف پلیمری بتن و الیاف شیشه بتن
  • توزیع  یکپارچه الیاف بتن در سازه بتنی و تحمل فشارهای مقطعی و سراسری در کل  بتن
  • بالابردن عمربتن و جلوگیری از خستگی بتن و ایجاد مقاومت های ویژه بسیار بالا ،کاهش وزن سازه و افزایش ضریب مقاومت بتن در مباحث مقاوم سازی بتن در سیکل های متناوب برودتی و حرارتی جلوگیری از حمله سولفات ها و مواد مخرب بتن
  • امکان کاهش هزینه های ناشی از تهیه و اجرای آرماتور
  • روش اجرای بتن الیافی و مراحل اجرای بتن الیافی باسرعت بالا و نیروی انسانی کم منجربه صرفه جویی در هزینه اقتصادی و زمان اجرای پروژه میگردد.